Hardox

Hardox – rodzaje blach

Współczesne wyśrubowane wymagania produktowe oraz wysokie oczekiwania ze strony klientów powodują nacisk na producentów celem wytwarzania produktów najwyższej klasy. Rynek dokonuje coraz głębszego podziału na asortymenty tanie, ale mniej trwale oraz te najwyższej klasy. Jest to bardzo ważne w przemyśle zwłaszcza górniczym i budowlanym. Tutaj niezmiernie ważne jest, aby sprzęt wykorzystywany do wszelkich prac był wytrzymały i sprawny przez długi czas. Producenci sprzętu podążając za takimi wytycznymi opracowują nowe i bardziej zaawansowane technologie.

Jednym z rozwiązań jest zastosowanie materiałów o ulepszonych właściwościach. Takim materiałem jest stal trudnościeralna. Stale trudnościeralne charakteryzują się bardzo wysoką wytrzymałością i niesamowitą odpornością na ścieranie. Te hartowane stale dodatkowo wykazują bardzo dobre właściwości plastyczne ułatwiające ich późniejszą obróbkę.

Technika wykorzystywana przez jedną ze szwedzkich firm pozwoliła na opracowanie niezmiernie wytrzymałych blach trudnościeralnych. Specjalne techniki walcowania i hartowania wykorzystane w nowoczesnej walcowni huty SSAB doprowadziły do otrzymania blachy o maksymalnej tolerancji grubości. Blacha hardox to w tym momencie najbardziej znana i najszerzej stosowana blacha trudnościeralna na świecie. Doceniana jest za niespotykaną trwałość i lekkość. Pozwala to na wykonanie elementów dużo lżejszych o znacznie większej wytrzymałości, co jest niezbędne w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Hardox daje możliwość obróbki skrawaniem oraz spawania. Najczęściej znajduje zastosowanie w konstrukcjach maszyn górniczych, kontenerów, czerpaków koparek oraz betoniarek. Poza oczywistymi zaletami wytrzymałościowymi, lżejsza konstrukcja pojazdów zapewnia oszczędność w spalaniu paliwa oraz daje możliwość transportu większej ilości ładunku. Przy dużej ilości maszyn wykonanych z tej stali znaczne oszczędności wynikają także z kosztów konserwacji, które można wykonywać znacznie rzadziej. Kolejnym atutem jest możliwość wykonania całej ściany bocznej z jednej płyty, co wpływa na wytrzymałość oraz ułatwia umieszczenie reklam lub napisów.

Komentarze są wyłączone.