Jak w ciekawy sposób oświetlić wnętrze domu, czyli słowo o preferencjach Polaków i chęci przełamania konwencji

Dekorowanie wnętrz może nie jest zajęciem zbyt mozolnym, ale wymaga od pomysłodawcy sporej inwencji twórczej, szczególnie wtedy, kiedy pokoje są trochę ciasne lub ich gospodarze nie mogą przeznaczyć wszystkich dostępnych środków pieniężnych na całościowy remont. Można oczywiście znaleźć projektanta wnętrz, ale wtedy cena odświeżenia mieszkania dodatkowo wzrośnie.

oświetlenie

Autor: Sam Howzit
Źródło: http://www.flickr.com
Na szczęście w miesięcznikach oraz internecie znajdziemy sporo artykułów, których redaktorzy podpowiadają, jak tanim kosztem zmienić wnętrze mieszkalnych pomieszczeń. Teraz skupmy się zatem na sprawach związanych z szeroko rozumianą tematyką oświetlenia. Toaleta nie jest uważana za najbardziej okazałe pomieszczenie, lecz i tutaj wchodzą goście zaproszeni na popołudniową kawę. A jasne oświetlenie jest zaletą, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nieduże łazienki, które znajdziemy w każdym komunistycznym bloku. Jednak czysto utylitarne względy nie w każdym przypadku przeważają – niektórzy gospodarze troszczą się również o to, żeby w trakcie kąpieli nie brakło im wrażeń, oczywiście tych estetycznych. Montowanie oświetlenia nad lustrem z biegiem czasu staje się powszechnym zwyczajem.

Jednakże żyrandole (lampki nocne dla dziewczynek) łazienkowe () mogą łamać wspomnianą konwencję i być świetnym uzupełnieniem pozostałych źródeł światła. Do nowocześnie wyposażonej łazienki warto zamówić żyrandol ze stali nierdzewnej, który został przyozdobiony szklanymi kloszami w kształcie niewielkich kuleczek. Natomiast w pokojach dziecięcych potrzebne jest trochę delikatniejsze źródło światła. Czteroletni chłopcy nie lubią układać się do snu w pomieszczeniach, gdzie panują egipskie ciemności. Wielu ojców kupuje wolnostojące lampki, które potem stają się własnością kolejnego potomka. I w tym przypadku warto zmienić swoje preferencje, a kinkiet dla dzieci () może być najlepszą alternatywą, zwłaszcza że takie źródła światła są ozdabiane wizerunkami znanych postaci z bajek.

oświetlenie

Autor: Komandor
Źródło: Komandor
Operatywni i inteligentni właściciele domów nie potrzebują przeglądać branżowej prasy w poszukiwaniu niesztampowych pomysłów. Wystarczy, że podczas zakupów w miejscowym sklepie spożywczym zobaczą wentylator, a błyskawicznie w ich głowach zrodzi się ciekawy pomysł. Otóż, pomyślą o kupnie lampy z wiatrakiem, którą potem umieszczą w salonie albo sypialni. Z kolei pasjonaci przedwojennego stylu wybiorą lampy marki Reccagni Angelo (), które są wytwarzane aż we Włoszech i odznaczają się starannością wykonania oraz wykorzystaniem materiałów wysokiej jakości, zatem salon z tak niezwykłym oświetleniem stanie się największą ozdobą całego domu.