Wagi analityczne

Wagi elektroniczne od dawna stosowano w laboratorium. Klasyfikując według dokładności pomiaru wagi laboratoryjne dzielimy na wagi semi-mikroanalityczne, wagi analityczne, wagi precyzyjne i wagi techniczne. Producenci tacy jak KERN czy AXIS wyróżniają 3 klasy wag laboratoryjnych. Poziom profesjonalny dedykowany jest użytkownikom o najwyższych kryteriach użytkowych i metrologicznych.

waga analityczna

Źródło: Wagi-elektroniczne.pl

Wagi poziomu profesjonalnego posiadają najwyższe parametry techniczne i użytkowe, często są to wagi z dotykowym wyświetlaczem, wagi ze zbliżeniowymi czujnikami, wagi, których budowa ułatwia zachowanie czystości, wagi ze złączem USB i RS232 do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Bardzo istotnym sprzętem dodatkowym do wagi jest drukarka, na której warto rejestrować wydruk pomiaru oraz raporty GLP ISO.
Wagi poziomu standard cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, innowacyjnym układem wagowym, jednak mają mniejszą ilość funkcji dodatkowych i modów pracy (zobacz wagi analityczne w ofercie wagi-elektroniczne.pl).

Wagi laboratoryjne poziom standardowy również spełnią wymagania wymagających pracowników działów kontroli jakości, laboratoriów technologicznych oraz uczelni. Podstawowy poziom wag laboratoryjnych dedykowany jest wszystkim użytkownikom, którzy do pracy z wagą potrzebują tylko stabilnej i powtarzalnej wagi wyposażonej w podstawowe funkcje. Niewątpliwym atutem wag z poziomu podstawowego jest niska cena, dzięki czemu są to tanie wagi laboratoryjne. Szeroki zakres dodatkowych akcesoriów do wag laboratoryjnych pozwalana na określanie gęstości ciał stałych i cieczy, podłączenia wagi do komputera, podłączenia wagi do drukarki, zabezpieczenie wagi przed kradzieżą, zabezpieczeniem wag w czasie transportu – walizki do wagi.

Wagi o największej dokładności d=0,01mg to wagi semi-mkroanalityczne używane w laboratoriach analitycznych, farmacji oraz przy bardzo precyzyjnym wyznaczaniu masy próbek. Wagi te odznaczają się wyjątkowo precyzyjnym układem pomiarowym o bardzo dużej rozdzielczości, a użyte filtry doskonale wyciszają zakłócenia zewnętrzne takie jak wibracje i podmuchy. Używanie wag semi – mikroanalitycznych wymusza od użytkownika zapewnienia specjalnych stołów antywibracyjnych oraz utrzymywania w pomieszczeniu wagowym stałej temperatury otoczenia. Ważne, aby warunki otoczenia pracy wagi nie ulegały znaczącym zmianom (więcej – semi-mkroanalityczne oferowane przez wagi-elektroniczne.pl). Wagi półmikroanalityczne często wyposażone są w dwa zakresy wagowe dzięki czemu waga jest bardziej uniwersalna w użyciu.

Wagi analityczne charakteryzują się dokładnością odczytową d=0,1mg. Wagi analityczne posiadają zdecydowanie większe spektrum zastosowania w laboratoriach, działach kontroli jakości, aptekach oraz na uczelniach. Wagi o dokładności d=0,1mg mogą posiadać układy wagowe tradycyjne – zwieszkowe. Układ MonoBloc charakteryzuje się odpowiednią powtarzalnością i szybkością stabilizacji pomiaru oraz jest znacznie odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne wagi podczas użytkowania. Wagi precyzyjne o dokładności d= 1mg i d= 0,01g są najbardziej popularną grupą wag używaną w laboratorium. Bardzo szeroki zakres użytkowania pozwala stwierdzić, że w każdym laboratorium znajduje się min jedna waga precyzyjna.

Wagi techniczne tak samo jak te precyzyjne zazwyczaj stosowane są w laboratorium (sprawdź urządzenia z pomiarowe na wagi-elektroniczne.pl). Ich budowa pozwala być wykorzystywanymi do bezpośredniej kontroli czystej produkcji. W zależności od zastosowania wagi i kryteriów wewnętrznych firmy, wagi laboratoryjne mogą być z legalizacją. Wagi techniczne do celów technologicznych natomiast nie posiadają legalizacji, dzięki czemu mają większą dokładność. Należy jednak pamiętać, aby takie wagi cyklicznie sprawdzać oraz aby je kalibrować. Nadzór nad wagami legalizowanymi i bez legalizacji jest niezwykle ważny z punktu widzenia utrzymania wysokiej jakości produktów i usług.

Źródło: Wagi-elektroniczne.pl
Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.