Dowiedz się w jaki sposób możesz wybrać znakomite drzwi do swego domu.

Jeżeli chcesz nabyć nowe drzwi do swojego domu albo mieszkania powinieneś trzymać się pewnych zasad. Dzięki nim Twój wybór zawsze będzie prawidłowy.

Pierwszy krok: otwór drzwiowy

Drzwi Invado

Autor: Invado
Źródło: Invado

Pierwszą czynnością, którą należy zrealizować jest pomiar otworu drzwiowego. Mierzysz go w trzech miejscach: na samym dole, w środkowej części i na samej górze. Być może zastanawiasz się: po co powinieneś marnować swój cenny czas na wskazane pomiary. Sprawa jest oczywista. Dzięki należytym pomiarom, masz pewność, iż po kupnie drzwi, nie czeka Cię niemiła niespodzianka i ponowna wycieczka do sklepu. Ponadto z trzech wymiarów bierzesz pod uwagę ten najmniejszy. Umożliwi Ci to wybór standardowych drzwi o świetle przejścia: 60,70,80, 90 i więcej centymetrów.

Drugim równie istotnym krokiem jest pomiar grubości ściany.

Nie wystarcza Ci ten zdawkowy tekst zamieszczony na tej stronie? Nie martw się i sprawdź więcej tutaj, odnajdziesz tam podobne informacje.

Ją również mierzymy w trzech miejscach. Pamiętaj! Nie kieruj się wymiarami podanymi na planie mieszkania, bo jest bardzo prawdopodobne, że odbiegają one od stanu rzeczywistego. W tym przypadku, nawet mała pomyłka może wiązać się z tym, że ościeżnica regulowana nie obejmie nam muru. W trakcie zakupu drzwi sprzedawca prawdopodobnie zapyta się nas o sposób montażu skrzydeł drzwiowych. Chodzi o to, czy drzwi mają być prawe, czy lewe. Przy zakupie szalenie istotne jest to, czy nasze drzwi będą otwierać się na zewnątrz, czy też do środka. Sprawa ta jest oczywista tylko przy wyborze drzwi łazienkowych. Tutaj – według przepisów – drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. W wyborze drzwi do innych pomieszczeń nie mamy już takich ograniczeń – wejdź i sprawdź.

Zawiasy regulowane

Drzwi wewnętrzne

Autor: INVADO
Źródło: INVADO

Przy wyborze drzwi szalenie istotną sprawą są zawiasy.

Jak sądzisz? Czy informacje na omawiany temat są ciekawe? Jeśli tak, to przejrzyj tekst, a odnajdziesz w nim dużo fantastycznych wiadomości, które przykują Twą uwagę.

Trzeba pamiętać, iż rodzaj zastosowanych zawiasów zależy od surowca, z którego są wykonane drzwi, a także od ich ciężaru i konstrukcji.Wyróżniamy zawiasy nawierzchniowe, z regulacją w trzech płaszczyznach. Stosujemy je w drzwiach przylgowych. Zdecydowanie nowocześniejszym i kosztowniejszym rozwiązaniem są zawiasy chowane, montowane w drzwiach bezprzylgowych. Jaki jest plus takiego rozwiązania? Dzięki temu, że zawiasy są ukryte w opasce maskującej, efekt estetyczny jest lepszy. Drzwi tworzą jednolitą płaszczyznę.

Pamiętajmy, że zawiasy można regulować. Nawet najlepsze drzwi po jakimś czasie wymagają naszej uwagi. Dlaczego? Zdarza się, iż dolna krawędź skrzydła zaczyna „szurać” po podłodze albo skrzydło przestanie dokładnie przylegać do ościeżnicy. Co w takim przypadku trzeba zrobić?

Naprawa wskazanej usterki jest szalenie łatwa. Sposoby regulacji różnią się w zależności od rodzaju zawiasów. Jeżeli chcesz prawidłowo zamieścić skrzydło w poziomie, a posiadasz najprostsze zawiasy, wystarczy, że wkręcisz lub wykręcisz gwint zawiasu do – z ościeżnicy. Natomiast gdy dostrzeżesz, że Twoje drzwi wymagają korekty w pionowym ustawieniu, wystarczy, że użyjesz podkładek.

W nowocześniejszych zawiasach wystarczy, że dokręcisz albo odkręcisz dwie śruby, które niejednokrotnie umiejscowione są pod plastikowymi zaślepkami. Musimy pamiętać,iż regulację w pionie należy przeprowadzać wyłącznie po uprzednim zamknięciu drzwi. Istnieją również zawiasy 3D, w których odkryjemy aż cztery otwory regulacyjne.

Jeśli chcemy kupić odpowiednie zawiasy, możemy wspomóc się też Internetem, wpisując na przykładowo: zawiasy regulowane, a przekonamy się, jak duży wybór mamy w tym obszarze. Pamiętaj, że przy zakupie drzwi najistotniejszy jest dokładny pomiar parametrów. Jeśli wykonasz go dobrze wybór drzwi będzie czystą przyjemnością.